TWÓRCZOTKA

"Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa." Mary Lou Cook

Sketchnoting – co i jak?

Dokładnie rok temu, 7 marca, wzięłam udział w warsztatach prowadzonych przed Klaudię Tolman, określaną jako „I Dama Sketchnotingu w RP”. Klaudia jest niezwykle inspirują osobą, jak sama o sobie twierdzi – jej życiową misją jest edukowanie ludzi na temat myślenia wizualnego, przypominanie im, że każdy potrafi rysować, dodawanie im do tego odwagi, budzenie uśpionych wewnętrzne dzieci…(źródło: www.klaudiatolman.pl)

Czym jest zatem sketchnoting? Sketchnoting (ang. sketch – szkic, noting – notowanie) to notatki rysunkowe, bazujące na metaforyczności i skojarzeniach. Dlaczego ta metoda wzbudza coraz większe zainteresowanie i robi się niezwykle popularna?  Posługiwanie się myśleniem wizualnym przynosi korzyści nie tylko osobom, które wykorzystują sketchnoting, ale również odbiorcom prezentowanych w ten sposób treści. Tworzenie notatek w formie wizualnej (czyli połączenie słów, obrazu i kolorów) sprzyja procesowi zapamiętywania i kreatywności, ponieważ pobudzamy obie półkule mózgowe, angażujemy wyobraźnię i emocje. Dodatkowo tworzymy przekaz o atrakcyjnej i uproszczonej formie, co sprzyja koncentracji słuchaczy, a użyta metafora sprawia, że treść staje się łatwiejsza do zrozumienia i wpływa stymulująco na proces poznawczy. O samym posługiwaniu się metaforą w tłumaczeniu i przekazywaniu wiedzy napiszę jeden z kolejnych artykułów.

Syntetyczny zapis graficzny może być doskonałym sposobem na podsumowanie spotkania i rozmowy, przedstawienie planu działania, mapy myśli lub stworzenie konspektu wystąpienia, warsztatów. Sama korzystam z tej metody, tworząc agendę warsztatów, zapisując zasady i główne założenia jakiegoś zagadnienia lub tłumacząc jakąś zawiłą treść. I co najważniejsze – sketchnoting to metoda dla każdego! Serio. Tu nie chodzi o artystyczne i piękne rysunki, tylko o uproszczony i zrozumiały przekaz.

DSC_0448

Główne zasady sketchnotingu:

 1. chodzi o pomysł i zrozumiałość, a nie sztukę,
 2. nie przesadzaj z kolorami,
 3. zachowaj prostotę i umiar,
 4. baw się cieniami,
 5. zachowuj proporcje (chyba, że za duża głowa ludzika jest zabiegiem celowym),
 6. wykorzystuj dynamikę i ruch – istnieją proste sztuczki, które to odzwierciedlą,
 7. wykorzystuj całą powierzchnię kartki – zaplanuj przestrzeń,
 8. twórz szkice,
 9. eksperymentuj i ćwicz – obiekt narysowany po raz 50-ty w końcu będzie Twój,
 10. najpierw tekst, potem ramki i grafika.

No i przede wszystkim obserwuj… Co sprawia, że pies wygląda jak pies, a koń jak koń. Szukaj inspiracji, twórz codziennie własne graficzne notatki, podglądaj lepszych.

DSC_0438 (2)

 

 

 

 

 

2 comments on “Sketchnoting – co i jak?

 1. Pingback: Dlaczego warto rysować swoje pomysły, czyli kilka słów o visual thinking | TWÓRCZOTKA

 2. Pingback: Sketchnoting – co to jest? - Explain Visually

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 19 marca 2016 by in Bez kategorii, kreatywność, myślenie wizualne, szkolenia i warsztaty and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: